"Tesla" se bori za opstanak

Bez autora
Dec 21 2011

Jedina fabrika akumulatora u BiH, "Tesla" iz Brčkog, zbog neuređenosti u državi bori se da ne zatvori pogone, u kojima je zaposleno više od 200 radnika. Prilikom privatizacije većeg dijela fabrike 2005. godine investirao je deset miliona maraka. Prilikom privatizacije, namjere su bile da vrati stari sjaj "Tesli", da to bude fabrika kojom će se BiH ponositi. Iako su uložieno velika sredstva, nabavljena savremena oprema, obezbijeđeni su stručnjaci i obrtni kapital, poteškoće su se javile jer država nije stala iza ove fabrike. "Tesla" je jedini u BiH osposobljen, opremom i dozvolama, za reciklažu i pretapanje starih akumulatora. No, to radi još nekoliko firmi, i to "u šupama i na primitivan način", pri čemu se uveliko ugrožava okoliš. Od nadležnih zatraženo je da "Teslu" tretiraju kao što zemlje u okruženju tretiraju svoje fabrike. BiH bi trebala pratiti okruženje i ne bi smjela dozvoliti da se reciklaža ovog veoma opasnog otpada radi na nepropisan način, a nadležne službe u BiH treba da pomognu pozitivnim zakonskim propisima kako bi zaštitili domaću proizvodnju.

"Tesla" se bori za opstanakJedina fabrika akumulatora u BiH, "Tesla" iz Brčkog, zbog neuređenosti u državi bori se da ne zatvori pogone, u kojima je zaposleno više od 200 radnika!

Vlasnik kompanije Miodrag Bukvić na početku razgovora kaže da je prilikom privatizacije većeg dijela fabrike 2005. godine investirao deset miliona maraka.

- Prilikom privatizacije, namjere su mi bile da vratim stari sjaj "Tesli", da to bude fabrika kojom će se BiH ponositi. Iako sam uložio velika sredstva, nabavio savremenu opremu, obezbijedio stručnjake i obrtni kapital, poteškoće su se javile jer država nije stala iza ove fabrike - kaže Bukvić.

Dodaje da je "Tesla" jedini u BiH osposobljen, opremom i dozvolama, za reciklažu i pretapanje starih akumulatora. No, kako objašnjava, to radi još nekoliko firmi, i to "u šupama i na primitivan način", pri čemu se uveliko ugrožava okoliš.

Dodaje da je od nadležnih zatražio da "Teslu" tretiraju kao što zemlje u okruženju tretiraju svoje fabrike.

- BiH bi trebala pratiti okruženje i ne bi smjela dozvoliti da se reciklaža ovog veoma opasnog otpada radi na nepropisan način - objašnjava Bukvić, apelirajući na nadležne službe u BiH da im pomognu pozitivnim zakonskim propisima kako bi zaštitili domaću proizvodnju.

- Uz brojne probleme s kojima se susrećemo, naše proizvode, osim u BiH, plasiramo na tržište Srbije, Hrvatske, Slovenije, Austrije i Italije. Trenutno radimo probnu proizvodnju za Njemačku. Pregovaramo i s jednom firmom u Švicarskoj. Cilj je naše akumulatore plasirati na zapadno tržište - kaže Bukvić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik